Zawód logistyk-spedytor łączy w sobie dwie bardzo ważne profesje (logistyk i spedytor), które bazują w większości na wiedzy praktycznej. To właśnie w praktyce najczęściej powstają różne koncepcje usprawniania przepływu towarów w handlu i dystrybucji, które są potem wykorzystywane w innych dziedzinach zarządzania.
Obecnie polskie przedsiębiorstwa wprowadzają na masową skalę nowoczesne metody zarządzania logistycznego. Powstaje w związku z tym ogromne zapotrzebowanie na kadrę o kompetencjach umożliwiających kierowanie działami logistyki, transportu czy spedycji.Od logistyka wymaga się sprawnej organizacji procesu przepływu surowców i materiałów od źródeł ich powstawania, aż do końcowego odbiorcy. Po odpowiednim przeszkoleniu kandydat potrafi zarządzać tym procesem oraz kontrolować go i ciągle usprawniać tak, aby ostateczny odbiorca otrzymał potrzebny mu produkt właśnie wtedy, kiedy go potrzebuje, szybko i po możliwie najniższych kosztach.
Przewoźnik drogowy / spedytor – zadania
Spedytor w swojej pracy zajmuje się organizowaniem transportu, zarządzaniem flotą, opracowywaniem instrukcji wysyłkowych i materiałów informacyjnych dla klientów oraz organizacją wyładunku towarów lub załadunku. Sporządza umowy z klientami, kontrahentami krajowymi i zagranicznymi, uzgadnia sposoby i miejsca dostarczenia ładunku. Prowadzi rozliczenia cła, wypełnia druki celne, organizuje odprawy celne towarów sprowadzanych z zagranicy lub wywożonych z kraju, organizuje wyładunek i załadunek towarów. Ponadto zna doskonale stronę popytową i podażową rynku usług logistycznych.
Przewoźnik drogowy / spedytor – zapotrzebowanie
Obecnie logistycy i spedytorzy są niezbędni w niemal każdej dziedzinie gospodarki. Spedytor-logistyk może pracować jako specjalista ds. spedycji krajowej i międzynarodowej, referent spedycyjny, kierownik magazynu czy punktu ładunkowego, sprzedawca usług spedycyjnych, dyspozytor, organizator przewozów, specjalista ds. sprzedaży i prognozowania popytu, kierownik floty, specjalista ds. logistyki, kierownik działu spedycji itp.
Przewoźnik drogowy / spedytor – miejsca zatrudnienia
Znajdują oni zatrudnienie w różnych przedsiębiorstwach, m.in. produkcyjnych, handlowych i usługowych w sferze zarządzania logistycznego oraz w firmach transportowych, spedycyjnych i firmach oferujących pakiety usług logistycznych. Znajomość logistyki pozwala na podjęcie pracy związanej z dystrybucją, zaopatrzeniem, przewozami i zapasami, a więc w dziedzinie, którą nazywamy zarządzaniem łańcuchem dostaw. Zapotrzebowanie na specjalistów logistyków zgłaszają tak firmy zagraniczne, jak i w coraz większym stopniu firmy polskie.
Przewoźnik drogowy / spedytor – pożądane cechy
Cechami, którymi powinien charakteryzować się spedytor-logistyk, są m.in. łatwość w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi, odporność na stres, umiejętność szybkiego uczenia się, zdolności analityczne, podzielność i koncentracja uwagi, odpowiedzialność i dokładność. Warunki pracy w tym zawodzie nie są szkodliwe, jednakże mogą być stresujące i wymagające podejmowania szybkich decyzji. Dodatkowo, zawód spedytora?logistyka wiąże się częstymi podróżami służbowymi. Nie są wymagane szczególne wymagania zdrowotne.
Przewoźnik drogowy / spedytor – certyfikat kompetencji zawodowych
Spedytor / logistyk może podwyższać swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w wielu różnych dodatkowych kursach, szkoleniach i seminariach branżowych. Pomocne w rozwoju zawodowym absolwenta są również liczne czasopisma i raporty oraz stowarzyszenia logistyczne. Sprawdź książki, które pomogą w przyswojeniu wiedzy wymaganej podczas kursu na certyfikat kompetencji zawodowych.
Ostateczna liczba godzin szkolenia uzależniona jest od liczebności grupy, oraz poziomu znajomości zagadnień zawodowych.
Zawód zgodny z Międzynarodowym Standardem Klasyfikacji Zawodów ISCO-08 (numer 3331 oraz 9333)