Pierwsze certyfikaty VCC wydane w ramach Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK)

Uczniowie Technikum Budowlanego nr 2 w Bytomiu jako pierwsi podeszli do egzaminu potwierdzającego kwalifikację rynkową Montowanie stolarki budowlanej, opisaną przez Fundację VCC, a włączoną do  ZSK obwieszczeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 7 lipca 2017.  To tym samym są to pierwsze egzaminy w Polsce do kwalifikacji włączonej do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. 8 osób w wyniku pozytywnej weryfikacji uzyskało certyfikaty z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji.

Uczniowie podeszli do egzaminu po odbytym szkoleniu w standardzie VCC. Dla Fundacji VCC był to również pierwszy przeprowadzony proces egzaminacyjny na mocy nadanych przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa uprawnień jako instytucji certyfikującej.

cofEgzamin okazał się przede wszystkim wyzwaniem mentalnym i organizacyjnym dla uczestników z uwagi na długi czas jego trwania – 8 godzin. Podczas egzaminu wykorzystaliśmy unikalne laboratorium mobilne, które służy zarówno do przeprowadzania szkoleń przygotowujących do nabycia kwalifikacji, jak również do samej realizacji egzaminów. Dzięki takiemu rozwiązaniu egzaminy mogą być z powodzeniem realizowane w całym kraju.

Uczestnikom egzaminu, w tym trzem kobietom, zostaną wydane certyfikaty z numerem Polskiej Ramy Kwalifikacji. Jesteśmy pewni, że Ci młodzi ludzie, którzy za moment wyjdą na rynek pracy, dzięki potwierdzeniu kwalifikacji znacząco zwiększą swoje szanse na znalezienie zatrudnienia w sektorze budowlanym i zasilą profesjonalne ekipy montażowe. Na przełomie sierpnia i września kolejni uczniowie tej szkoły rozpoczną proces szkoleniowy i po jego zakończeniu będą mieli szansę na potwierdzenie kwalifikacji.” – dodaje Radosław Panas.

Osoba legitymująca się kwalifikacją posiada ogólną wiedzę na temat stolarki budowlanej oraz praktyczne umiejętności w zakresie montażu okien i drzwi balkonowych, okien dachowych, drzwi wewnętrznych i zewnętrznych oraz bram. Osoby posiadające kwalifikację mogą podjąć pracę w firmach produkujących stolarkę budowlaną, w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonawstwem budowlanym, a także w zakresie własnej działalności gospodarczej.

VCC-FUNDACJA_certyfikat_CONSTRUCTION-JOINERY-FITTING_2018