- Jakie są koszty certyfikacji VCC?
-
Stałe koszty certyfikacji, narzucane przez Fundację VCC obejmują:
1. Koszty certyfikatu:
- New Competences – 840 PLN* + 23% VAT = 1033,20 PLN brutto
- Select Competences – 280 PLN + 23% VAT = 344 PLN brutto
* W przypadku New Competences certyfikat obejmuje 3 moduły składowe: moduł zawodowy, moduł IT, moduł językowy (wyjątek stanowią New Competences, w których element IT uwzględniony został w module zawodowym). Szczegółowy koszt ujęty jest na stronie www przy każdym z modułów w zakładce KOSZTY.
2. Koszty podręczników VCC do prowadzenia szkoleń zgodnych z metodologią VCC:
- podręczniki zawodowe 100 lub 150 PLN* brutto
- podręczniki do modułu IT w ramach NC 50 PLN brutto
- podręczniki językowe 80 PLN brutto
3. Koszty akredytacji kadry:
- akredytacja Trenera VCC 600 PLN + 23% VAT = 738 PLN brutto
- akredytacja Egzaminatora VCC 600 PLN + 23% VAT = 738 PLN brutto
- akredytacja Operatora Systemu Egzaminacyjnego VCC 280 PLN zł + 23% VAT = 344 PLN brutto
- Jakie są koszty szkoleń i egzaminów VCC?
-
Fundacja VCC jest odpowiedzialna za ustalanie jedynie kosztów opisanych w Pytaniu Jakie są koszty certyfikacji VCC?.
Pozostałe KOSZTY SZKOLEŃ, takie jak:
- wynajem sali szkoleniowej,
- sprzęt niezbędny do przeprowadzenia szkolenia,
- wynagrodzenie trenera,
- catering, materiały piśmiennicze i inne przewidziane przez Akademię Edukacyjną realizującą szkolenie,
oraz KOSZTY EGZAMINÓW, takie jak:
- wynajem sali egzaminacyjnej,
- sprzęt niezbędny do przeprowadzenia egzaminu,
- wynagrodzenie Egzaminatora,
- wynagrodzenie Operatora Systemu Egzaminacyjnego,
są ustalane przez Partnerów VCC w oparciu o warunki rynkowe.
- Jakie są progi zdawalności egzaminów VCC?
-
Aby otrzymać certyfikat VCC w obszarze New Competences oraz Select Competences należy zdać egzaminy z następującym wynikiem:
- w przypadku egzaminu teoretycznego – min. 55%,
- w przypadku egzaminu praktycznego – min. 75%.
Po osiągnięciu minimalnych progów zdawalności, zdający otrzymuje certyfikat wraz z suplementem. W przypadku, gdy zdający nie osiągnie wymaganych rezultatów, wydawane jest zaświadczenie o uczestnictwie w egzaminie.
- Czy Fundacja VCC prowadzi szkolenia VCC?
-
NIE. Proces kształcenia w systemie VCC prowadzą akredytowane Akademie Edukacyjne VCC zgodnie z metodologią VCC na materiałach edukacyjnych VCC.
- Kto nadaje uprawnienia Trenerom, Egzaminatorom i Operatorom Systemu Egzaminacyjnego?
-
Uprawnienia są nadawane wyłącznie przez Fundację VCC po uprzednim przejściu procedur opisanych w zakładkach na stronie:
- Jak zostać Trenerem?
- Jak zostać Egzaminatorem?
- Jak zostać Operatorem Systemu Egzaminacyjnego?
Fundacja VCC przed nadaniem uprawnień weryfikuje doświadczenie kandydatów, referencje, a także przeprowadza egzaminy, dla których wyznacza minimalne progi egzaminacyjne umożliwiające uzyskanie uprawnień:
- egzamin z wiedzy o systemie VCC – min. wynik egzaminu 60%
- egzamin merytoryczny – min. wynik egzaminu 90%
- Czy ta sama osoba może uzyskać uprawnienia Trenera i Egzaminatora?
-
Tak, osoba poddająca się akredytacji może ubiegać się o uprawnienia Trenera i Egzaminatora VCC. Jednak z uwagi na wymaganą w systemie VCC rozdzielność procesu kształcenia od egzaminowania, ta sama osoba nie może być trenerem oraz egzaminatorem dla danej grupy szkoleniowej czy uczestnika.
- Jak długo jest ważna certyfikacja Trenerów VCC?
-
Certyfikat trenera VCC jest ważny przez okres 5 lat od dnia wydania certyfikatu.
- Jak długo ważny jest certyfikat Egzaminatora VCC?
-
Certyfikat Egzaminatora VCC jest ważny przez okres 5 lat od dnia wydania certyfikatu.
- Jak długo ważny jest certyfikat Operatora Systemu Egzaminacyjnego?
-
Certyfikat Operatora Systemu Egzaminacyjnego VCC jest ważny bezterminowo. W praktyce jednak, w przypadku istotnych zmian funkcjonalności Systemu Egzaminacyjnego, Operator musi przejść szkolenie, pozwalające obsłużyć System w sposób sprawny i zgodny z procedurą. Szkolenie to nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.
- Czy każdy moduł New Competence jest podzielony na 3 części (zawodową, IT, językową)?
-
To zależy od specyfiki danego zawodu. Jeśli zawód jest bezpośrednio związany z wykorzystaniem technologii informatycznych np. Grafik komputerowy, Administrator baz danych, wówczas część IT jest integralnym elementem części zawodowej i nie jest wyodrębniona. Każdorazowo części zawodów są wymieniane w charakterystyce poszczególnych New Competences.
- Czy trener starający się o uprawnienia z zakresu New Competence musi zdać osobno egzamin do każdej części (zawodowej, IT, językowej)?
-
TAK.
- Jak długo trwa akredytacja Trenera, Egzaminatora czy Operatora Systemu Egzaminacyjnego?
-
Zgłoszenia do akredytacji należy dokonać min. na 7 dni przed rozpoczęciem szkolenia VCC (w przypadku Trenera) lub egzaminu VCC (w przypadku Egzaminatora i Operatora Systemu Egzaminacyjnego). Szczegółowe procedury akredytacyjne opisane są na stronie www w zakładkach:
- Jak zakupić podręczniki VCC?
-
Podręczniki VCC mogą zakupić wyłącznie partnerzy posiadający status Akademii Egzaminacyjnej VCC. Zamówienia odbywają się za pośrednictwem Platformy CRM, do której dostęp ma każdy z partnerów.
- Czy można zakupić podręcznik VCC nie będąc partnerem?
-
NIE. Podręczniki VCC są dystrybuowane wyłącznie przez sieć partnerską. Szkoły oraz uczelnie wyższe, które chcą prowadzić zajęcia na podręcznikach VCC mogą uzyskać akredytację Akademii Edukacyjnej i są zwolnione z opłat licencyjnych.
- Jak zostać Partnerem VCC?
-
Struktura partnerska VCC obejmuje następujące typy Partnerów:
- Akademia Edukacyjna – prowadzi kształcenie w systemie VCC (Procedura akredytacji Akademii Edukacyjnej dostępna tutaj).
- Partner Egzaminacyjny – przeprowadza egzaminy w systemie VCC (Procedura akredytacji Partnera Egzaminacyjnego dostępna tutaj).
- Partner Wspierający – współpracuje z Fundacją VCC w zakresie propagowania idei i systemu VCC (Procedura uzyskania statusu Partnera Wspierającego dostępna tutaj).
- Przedsiębiorca – współpracuje z Fundacją VCC w zakresie opracowywania programów praktyk i staży, a także przyjmuje na staże i praktykę zawodową absolwentów szkoleń VCC (Procedura uzyskania statusu Partnera Wspierającego dostępna tutaj).
- Jakie są koszty przystąpienia do sieci partnerskiej VCC?
-
Organizacje przystępujące do sieci partnerskiej VCC ponoszą roczne opłaty licencyjne w wysokości uzależnionej od statusu:
1. Akademia Edukacyjna:
- roczna opłata licencyjna – 400 PLN*
* Z opłaty zwolnione są szkoły oraz uczelnie wyższe.
2. Partner Egzaminacyjny:
- roczna opłata licencyjna – 1 PLN*
* Z opłaty zwolnione są szkoły oraz uczelnie wyższe.
3. Partner Wspierający:
- brak opłaty licencyjnej
4. Przedsiębiorca:
- brak opłaty licencyjnej
Wszystkie powyższe koszty są podawane w KWOTACH BRUTTO.
- Co to jest certyfikacja zewnętrzna?
-
Fundacja VCC świadczy usługę przygotowania zewnętrznego egzaminu, uwzględniającego metodologię i standardy jakościowe VCC. Egzamin zewnętrzny, przeprowadzany w sposób niezależny od wykonawcy szkolenia, umożliwia obiektywne i wiarygodne potwierdzanie kompetencji uzyskanych w procesie kształcenia. Pozytywne zdanie egzaminu wiąże się z wydaniem certyfikatu VCC.
Egzaminy zewnętrzne przygotowywane są wyłącznie dla tematów szkoleniowych, które nie są w opracowane jako stałe moduły VCC, wyszczególnione na stronach New Competences oraz Select Competences.
W przypadku certyfikacji zewnętrznej szkolenie nie jest prowadzone według standardu i programu VCC, dlatego też wydawany certyfikat różni się od certyfikatu wydawanego dla akredytowanych modułów VCC.
- Jaki jest koszt certyfikacji zewnętrznej?
-
Koszt przygotowania egzaminu zewnętrznego to 450 PLN + 23% VAT = 553,50 PLN brutto od osoby w przypadku, gdy grupa przystępująca do egzaminu z jednego tematu liczy min. 30 osób. W przypadku mniejszej ilości osób egzamin wyceniany jest indywidualnie.
- Kiedy należy zgłosić temat do certyfikacji zewnętrznej?
-
Temat do opracowania certyfikowanego egzaminu zewnętrznego najlepiej zgłosić do Fundacji przed złożeniem wniosku o dofinansowanie w celu ustalenia kosztu egzaminu. Niemniej minimalny termin zgłoszenia tematu to 2 miesiące przed rozpoczęciem egzaminu.
- Czy kwalifikacje nabywane w systemie VCC spełniają zakres definicji kwalifikacji?
-
Definicja kwalifikacji została określona przez Departament EFS Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju we współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych w dokumencie Podstawowe informacje dotyczące uzyskiwania kwalifikacji w ramach projektów współfinasowanych z EFS z dnia 13 sierpnia 2015 r. Definiuje on pojęcie kwalifikacji, jako określonego zestawu efektów uczenia się (kompetencji), których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję, zgodnie z ustalonymi standardami, nadanie kwalifikacji następuje w wyniku walidacji i certyfikacji.
Kwalifikacje nabywane w systemie VCC spełniają zakres w/w definicji, gdyż:
- Zestawy kompetencji VCC odpowiadają efektom uczenia się, czyli zasobom wiedzy umiejętności oraz kompetencji społecznych, nabytych w procesie uczenia się.
- W ramach systemu VCC dokonuje się walidacji w sposób formalny, a więc zgodnie z ustaloną procedurą stwierdza się czy dana osoba osiągnęła założone efekty uczenia się wraz z procentowym wskazaniem osiągniętego wyniku. Szczegółowa informacja o uzyskanym wyniku podawana jest w suplemencie do certyfikatu VCC.
- Certyfikacja VCC prowadzi do uzyskania walidowanych kwalifikacji dla zdefiniowanych zestawów kompetencji. Proces certyfikacji jest w pełni oddzielony od procesu kształcenia i zarządzany z wykorzystaniem innowacyjnej platformy elektronicznej.
- Powyższe procesy są realizowane w oparciu o najwyższe standardy zweryfikowane przez zewnętrzne podmioty (zgodnie z normami ISO 9001:2009 oraz ISO 29990:2010)
- Certyfikacja VCC jest szeroko rozpoznawana i uznawana w Polsce i w Europie, zarówno przez poszczególne branże, w tym te dla których opracowane zostały dedykowane kwalifikacje (np. Związek Polskich Drzwi i Okien, Izba Handlu Zagranicznego Federacji Bośni i Hercegowiny), jak i instytucje publiczne zarówno samorządowe jak i centralne. System VCC jest wdrażany także przez uczelnie (kilkanaście szkół wyższych wśród nich Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu czy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie), jednostki sektora edukacji formalnej (organy prowadzące, szkoły) i podmioty aktywizacji zawodowej oraz przedsiębiorców.